Tipy pro život

Světem víry

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 62

Dítě školního věku

skolni_vek

Dítě, vstupující do školy, zvládlo základní pohybové dovednosti, osvojilo si návyky, které z něho činí kulturního tvora, naučilo se dobře mluvit, dovede přijímat úkoly a dovede i spolupracovat na společném díle. Ovládá velmi bohatou škálu citových projevů, od soucitu až po sebevědomí. Ačkoli na jedné straně dozrává dítě školního věku ve vztahu k celku světa ke své duševní integritě, na straně druhé musí na těchto základech dále stavět a mnohé z dovedností ještě procvičit, rozvinout a protříbit.

Od sedmého roku života začíná postupný růst k samostatné, rozhodování schopné osobnosti, která si je vědoma své zodpovědnosti. Ten se může podařit jen v objevném vztahu s přirozeným, společenským a globálním životním prostorem, v němž si dítě musí najít své místo. Popisovaná životní etapa je obdobím vrcholného kolektivního života. Dětská skupina má v životě dítěte velký pozitivní smysl. Je místem, kde se tvoří, rozvíjejí a kultivují city kamarádství a přátelství, vědomí solidarity, povinnosti vůči druhým, obětavosti aj.

Pro zdravý růst psychiky je nutná zkušenost dítěte, že je milováno a přijímáno takové, jaké je. Zkušenost lásky i řádu tvoří předpoklad pro životní štěstí člověka. Proto prvním úkolem rodičů je předat dětem skutečnost víry, že „Bůh tě má rád.“ Nelze mluvit s dětmi o Boží lásce abstraktně, ale spíše poukazem na jejich zkušenost s tím, jak je má ráda maminka, tatínek, prarodiče. Dítě má být cíleně a plánovaně uváděno do svého životního prostoru a zároveň vychováváno k aktivnímu způsobu života, kterému neschází lidskost a soucit. Děti by měly objevit svůj život jako prostor, v němž mohou žít smysluplně, vědomy si zodpovědnosti, místo aby ustrnuly v neutrálně konzumním poměru ke světu.

Související články

  • Smysl křesťanské výchovy
    Vedle církve a školy nám Pán Bůh dává také rodinu jako místo, kde se uskutečňuje křesťanská výchova....
  • Dítě předškolního věku
    Odpoutání je druhou schopností, kterou se musí osvojit především malé dítě, když předtím dosáhlo vazby...
  • Dětské modlitby
    Ráno ▪ Děkujeme Ti, milý Bože, žes nás chránil celou noc, že jsme ráno zdraví vstali, prosíme Tě o...
01

Aktuálně za námi


Další fotogalerie

Zamyšlení

Neboj se!

"On však na ně hned promluvil: „Vzchopte se, já jsem to, nebojte se!“" Marek 6:50 Už jste se někdy skutečně báli? Ano...

Číst celé zamyšlení

Vyhlašujeme fotosoutěž Setkání generací!

 

SCEAV na facebooku

Chcete-li být v kontaktu z nejaktuálnějším děním v naší církvi,
sledujte nás na Facebooku.

Kalendář akcí

28
04.05.2018
18:00
20:00

4
11.05.2018
16:00
21:00

11
17
Nenalezeny žádné události
 alt=