Historie

SCEAV

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 62

Historie SCEAV

ruka_bibleZákladním kritériem hodnocení duchovních proudů v rámci křesťanství je Bible. Každé hnutí je třeba hodnotit ve světle Božího slova. Existují biblické pravdy, které jsou v církevních dějinách pravidelně hnutími biblickými vyzdvihovány a hnutími protibiblickými potlačovány. Mohou nám pomoci orientovat se na „duchovní mapě“ poměrně rychle, umožňují poznat, zda je to které učení v základních rysech správné nebo ne. Mezi tyto pravdy patří např. hesla reformace „sola scriptura“, „sola gratia“ atd.

martin_luther Narodil se 10. 11. 1483 v Eisleben, v hrabství Mansfeld. Jeho otec, Hans Luder, byl původně nezámožný sedlák, ze kterého se stal úspěšný hornický podnikatel. V devadesátých letech navštěvoval Martin postupně triviální školu v Mansfeldu, katedrální školu v Magdeburku a farní školu sv. Jiří v Eisenachu. Osvojil si slušné znalosti latiny a oblíbil si latinskou poezii.

katarina_von_bora (*29. ledna 1499 +20. prosince 1552)

Jednou někdo řekl: Za velkými muži stojí velké ženy, i když je někdy okolí a dějiny tak nevnímají. Kým by byl a co by v dějinách lidství a církve znamenal bez své manželky, Kateřiny von Bora? Že se jednou stane manželkou jednoho z nejznámějších mužů v církevních dějinách, to ještě nikdo dne 29. ledna roku 1499 nemohl ani tušit.

birth Evangelická církev na Těšínsku existuje v různých organizačních formách nepřetržitě od první poloviny 16. století až dodnes. Přestože v době české reformace bylo Těšínsko již součástí českého státu, husitské myšlenky se zde uplatnily jen v omezené míře. Naproti tomu vůči reformaci Lutherově o sto let později se obyvatelé těšínského knížectví postavili kladně.

Aktuálně za námi


Další fotogalerie

Heslo roku 2017

Dám vám nové srdce a do nitra vám vložím nového ducha.
(Ezechiel 36, 26)

Zamyšlení

Modlící se křesťané

„Tak také Duch přichází na pomoc naši slabosti. Vždyť ani nevíte, jak a za co se modlit, ale sám Duch...

Číst celé zamyšlení
 alt=