Pro turisty

Pro vás

×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 332

Pro turisty

K historicky nejzajímavějším objektům spojeným s evangelíky patří:

  • dřevěný kostelík v Gutech, postavený v 16. stol. evangelíky, nyní ve vlastnictví římskokatolické církve;
  • tzv. "toleranční kostely" v Havířově-Bludovicích, v Bystřici nad Olší, v Komorní Lhotce a v Návsí u Jablunkova;
  • kostel v Ostravě je zajímavý zejména z architektonického hlediska; má také svou turistickou známku.
  • "poddolované kostely" v Orlové, Havířově-Suché a Stonavě - symbol industriálních vlivů v regionu. Vlivem těžby černého uhlí klesly řádově o několik metrů a prošly náročnými rekonstrukcemi.
  • Památník Jiřího Třanovského v Třanovicích.

"Matkou všech kostelů" v regionu je však Ježíšův kostel na Vyšní bráně v Těšíně (Polsko), v těsné blízkosti polsko-české hranice. Byl postaven na začátku 18. stol. a dlouhou dobu to byl jediný evangelický kostel v celé Habsburské říši. Dnes lze v jeho prostorách navštívit také Muzeum protestantismu a Tschammerovu knihovnu, která obsahuje mnoho vzácných tisků z dob reformace.

V širším okolí jistě zaujme také např. Muzeum moravských bratří v Suchdole nad Odrou.

Ačkoliv naše kostely nebývají celodenně otevřené pro návštěvníky, jistě nebudete odmítnuti, pokud si návštěvu kostela dohodnete předem.

Jde o místa v Beskydech, kde se v období protireformace tajně scházeli evangelíci ke společným bohoslužbám. Nezřídka jim přitom sloužili faráři z nedalekého Uherska.

godulaGodula - hora, která poskytovala úkryt pronásledovaným evangelíkům v době temna.

Lesní kostel na Goduli patří pro slezské evangelíky mezi nejznámnější místa na české hranici. V minulosti jste mohli toto místo nalézt díky vyřezaným znakům kříže v kůrách buků. Každoročně se zde konají setkání u pomníku, které organizuje farní sbor Komorní Lhotka.

Pomník je umístěn na jihozápadním svahu Goduly.

 

kostelik_nydek

Kostelíky

Na tomto místě se v době protireformace v 2. pol. 17. stol. scházeli evangelíci k tajným bohoslužbám. Časem však upadlo v zapomnění. V roce 1992 byl nalezen kámen s křesťanskými znaky v lesích u Dolní Lomné u Jestřábího potoka.

8. srpna 1993 byla zorganizována farním sborem Návsí první bohoslužba u příležitosti uctění památky svých předků, setrvávajících v evangelické víře. Tyto bohoslužby se konají od té doby každým rokem.

 

zakamen_1

Zakámen na Čantoryji

V době protireformace, kdy byly evangelické bohoslužby byly zakázány, se začali místní evangelíci scházet v lesích Čantoryje pod velkou skálou, Zakámen. Bohoslužby s Večeří Páně sloužili faráři ze zahraničí.

Setkávání na tomto místě se konají jednou ročně farním sborem Bystřice nad Olší.

Další lesní kostely se nacházejí v polské části Beskyd.

 

Pisek1Beskydská oáza a Srub v Písku

Vzdělávací středisko Beskydská oáza je oblíbenou ubytovací kapacitou hotelového typu. K ní patří také dřevěný srub s kapacitou 12 lůžek (+ ca. 8 přistýlek) kuchyní a společenskou místností se nachází v krásném prostředí těšínských Beskyd - na okraji obce Písek u Jablunkova, na úbočí Gírové. Nabízí krásný výhled a velmi příjemné prostředí. Je vhodný zejména pro pobyty skupin - ať už dorostu a mládeže či rodin apod.

 

EmausEmaus, Návsí

Nynější sborový dům Emaus byl původně evangelickou školou, která byla založena již v roce 1784. V době největšího rozkvětu se v ní učilo více než sto žáků. V roce 1995 byl dům kompletně zrenovován a nyní slouží pro sborové účely, pobyty konfirmandů, mládeží a rodin z různých sborů.

Sborový dům s kapacitou 20ti lůžek, kuchyní a selskou místností je vhodný pro každou věkovou kategorii.

 

Karmel SmiloviceKonferenční centrum Karmel, Smilovice

Středisko je vhodné zejména pro konference, ale i rodinné pobyty apod.

(Vlastní a provozuje Křesťanské společenství - Społeczność Chrześcijańska).

 

LipaChata "Lípa", Oldřichovice

Středisko v krásném prostředí na úpatí Javorového v těšínských Beskydech. Vhodné zejména pro pobyty skupin dětí a mládeže.

(Vlastní a provozuje Křesťanské společenství - Społeczność Chrześcijańska).

Ubytování v menším rozsahu poskytuje také budova ústředí církve a některé sborové domy.

 

x_campXcamP Smilovice

Týdenní setkání zejména dorostu a mládeže s evangelizačním zaměřením. Je místem setkání mnoha mladých křesťanů zejména z České republiky, Polska a Slovenska. 

Kromě přednášek, seminářů a evangelizací je zde mnoho prostoru pro sport, moderní hudbu různých žánrů či pro různé kreativní aktivity. Zázemí poskytuje konferenční středisko Karmel. Organizátorem je Křesťanské společenství - Społeczność Chrześcijańska ve spolupráci se SCEAV.

 

SAM Orlovásamovar

Sjezd alternativní mládeže (z lat. "alter"- jinak, "natus" - narozený). Cílem setkání je seznámení se s novými lidmi, bližší poznání Boha a také sebe samých.

Účastníkům je během celého pobytu k dispozici prostor kostela k rozjímání, čajovna a 3 hřiště. Připraveno je několik tématických seminářů a besed, večerní koncerty, netradiční bohoslužby, tvůrčí dílny i večerní "letní kino".

 

godula_4

Bohoslužby u lesních kostelů

Sbory v Návsí u Jablunkova, v Bystřici nad Olší a v Komorní Lhotce pořádají každoročně slavnostní bohoslužby na tajných místech setkávání evangelíků v době protireformace - na Kostelíkách v Dolní Lomné, na Zakamení v Nýdku a na Goduli v Komorní Lhotce. (Totéž platí i o lesních kostelech na polské straně hranice).

Aktuálně za námi


Další fotogalerie

Zamyšlení

Co je to víra?

„Bez víry však není možné zalíbit se Bohu. Kdo k němu přistupuje, musí věřit, že Bůh jest a že se...

Číst celé zamyšlení
 alt=