Tipy pro život

Světem víry

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 62

Dítě předškolního věku

smutek

Odpoutání je druhou schopností, kterou se musí osvojit především malé dítě, když předtím dosáhlo vazby jako kojenec. Hlavním úkolem v předškolním věku her zůstává postupné korigování egocentrismu dětského myšlení, cítění a jednání. V konfliktním procesu, kdy je třeba dokázat odpoutat se od mateřské vazby bez nebezpečí její ztráty, začíná plnit významnou roli otec, jenž má být v rodině nositelem klidu a řešitelem nejrůznějších situací a nesnází. Druhá blízká osoba vedle matky může účinně rozšířit malý svět matka-dítě ve větší prostor důvěryhodného, spolehlivého a láskyplného prostředí.

Malé dítě může získat první rozhodující zkušenosti pro pozdější víru v Krista, když je matka postupně osamostatňuje v důvěře v jeho vlastní síly, vlastní zkušenosti a rozum. Jen v té míře, jak se dítě může uvolnit od matky, prohlubuje se u něho pocit bezpečí a důvěry v život.

Zrušení fixace na matku prohlubováním vztahu k otci, příbuzným či dětem může neobyčejně podpořit proces přeměny mateřsky důvěrné vroucnosti ve vlastní životní energii. Rodina je první a nejdůležitější organizovaný řád, do kterého Bůh dítě uvádí. Rodiče by neměli zapomínat, že jsou každodenními učiteli svých dětí. Děti své rodiče od prvních dnů svého života napodobují ve způsobu mluvení, chůze, jednání i reagování. Během svého vývoje vstřebávají soustavy hodnot v každé oblasti života rodičů. To dává jejich chování nejvyšší důležitost. Děti nepotřebují dokonalost, ale potřebují vidět důkaz evangelia v proměněných životech svých rodičů, kteří se dokáží usmířit, kteří důvěřují Bohu, ctí Jej a není jim lhostejné štěstí druhých.

Související články

01

Aktuálně za námi


Další fotogalerie

Zamyšlení

Prosti strachu

„Téhož dne večer - prvního dne po sobotě - když byli učedníci ze strachu před Židy shromážděni za zavřenými dveřmi...

Číst celé zamyšlení

Vyhlašujeme fotosoutěž Setkání generací!

 

SCEAV na facebooku

Chcete-li být v kontaktu z nejaktuálnějším děním v naší církvi,
sledujte nás na Facebooku.

Kalendář akcí

09.08.2018
12.08.2018

18:00
13:00

9
10.11.2018
8:00
15:00

10
Nenalezeny žádné události
 alt=