Pastorace v nemocnicích

Pro vás

×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 71
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 332
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 62

Pastorace v nemocnicích

pastor_a_bible

Myšlenka zavést pastoraci do nemocnic a zdravotních zařízení vznikla na půdě Ekumenické rady církvi v ČR. Podnětem k rozvíjení tohoto projektu byly zahraniční zkušeností ze zemi Evropské unie a USA, kde pastorace v nemocnicích je pevnou součástí komplexní péče o pacienta, kterému je poskytována péče o tělo, ducha i duši.

ERC navázala rozhovory s Českou biskupskou konferenci římsko-katolické církve, které byly završeny podepsáním Dohody o poskytování pastorační péče v nemocnicích a zdravotních zařízeních. Dohoda byla inspirovaná podobnými dohodami o duchovní péči v Armádě České republiky, Vězeňské duchovenské službě a v oblasti duchovního působení v Ústředním záchranném sboru v ČR. S působením v těchto oblastech máme jednoznačně kladné zkušeností.

Pastorační péče je nabídkou křesťanů nést poselství naděje a pokoje všem pacientům, členům církví, lidem bez vyznání a příslušnosti k některé z církví, kteří o tuto službu projeví zájem.

Zásadní důvody a principy pastorační péče:

  • každý člověk, bez ohledu na to, jestli se považuje za věřícího nebo verbálně víru v Boha odmítá, má  spirituální potřebu.
  • pastorační péče je vykonávaná na ekumenickém principu. Nemocniční kaplan je vyslán svou církvi po dohodě s ostatními křesťanskými církvemi v oblastí, kde se nemocnice nachází, a s jejich souhlasem vykonává pastorační péči.
  • pastorační péče nenahrazuje pastorační péči místních farností a sborů o jejich členy. Její součástí je rovněž informovat příslušné pastory a kněze o tom, že v nemocnicích se nachází jejich člen, který mívá přání, aby ho navštívil jeho pastor nebo kněz (vysluhování svátostí).
  • pastorační péče je nabídkou křesťanů nést poselství naděje a pokoje všem pacientům, členům církví, lidem bez vyznání a příslušnosti k některé z církví, kteří o tuto službu projeví zájem.
  • tato nabídka je směřována rovněž k rodinám pacientů a zdravotnímu personálu.
  • pastorační péče je vykonávána velmi citlivě, bez vnucování se těm, kteří o ni neprojevují zájem. Je ji cizí proselytismus, tedy zneužívání pastorace k přetahování lidí z jedné církve do jiné.

 

Kde narážíme na problémy?

Nemocnice mají různé zřizovatele, např. magistráty, kraje nebo soukromé subjekty. Ochota zavést pastorační péči v příslušné nemocnici závisí od vůle vedení nemocnice, které může pro pastoraci vytvořit příjemné klima, nebo se také postavit negativně, ba arogantně, případně ji nepovolit vůbec. 

Em. Bp. Vladislav Volný, zodpovědný vedoucí pastorační služby v nemocnicích ve SCEAV do roku 2013

 

Čeho se podařilo dosáhnout?

Asociace nemocničních kaplanů (ANK) funguje od června 2012, její stanovy byly aktualizovány v roce 2015. K cílům činnosti Asociace patří definování zásad a podmínek dobré profesionální praxe nemocničních kaplanů, poskytování podpory kaplanům i dobrovolníkům, šíření osvěty duchovní a pastorační péče ve zdravotnických zařízeních i ve společnosti, podporování dialogu s dalšími organizacemi. Nemocniční kaplani  naší církve jsou všichni řádnými členy Asociace, která jim v minulosti poskytla již řadu podnětných vzdělávacích aktivit. Kolegyně Miriam Szőkeová působila v letech 2015 -2017 v Asociaci jako místopředsedkyně a účastnila se také za Asociaci mezinárodní konzultace Evropské sítě nemocničních kaplanů (ENHCC), které jsme členy. 

Jsme členy Komise pro duchovní službu ve zdravotnických zařízeních při ERC.

Členové výboru Asociace (ANK) se minimálně jednou ročně setkávají s výborem Katolické asociace nemocničních kaplanů (KANK), informují se o svých aktivitách, zvou na své vzdělávací akce a udržují přátelské kolegiální vztahy.

Dlouholetá snaha o legislativní ukotvení služby nemocničních kaplanů vyústila v roce 2017 do podoby tzv. Metodického pokynu o duchovní péči v lůžkových zařízeních poskytovatelů zdravotní péče, který jako první oficiální dokument definuje cíle a zásady duchovní péče v nemocnicích, povinnosti a práva kaplanů a taky součinnost personálu.

V červnu 2017 byla na Ministerstvu zřízena Rada pro duchovní péči ve zdravotnictví. Jejím úkolem je zajišťovat vzájemnou spolupráci mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR, Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví v ČR, Asociací Českých a moravských nemocnic, Asociací nemocnic ČR při řešení otázek na poli poskytování duchovní péče ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče.

Poslední dva kroky (Metodický pokyn a vznik Rady na Ministerstvu) považujeme společně
 (v ekumenickém dialogu) za významný posun na poli nemocničního kaplanství v České republice, za který jsme Pánu Bohu vděčni, zároveň však a ve srovnání s jinými zeměmi
v Evropě jsme v mnohém pořád na začátku. 

ThDr. Miriam Szőkeová, PhD., koordinátorka nemocničních kaplanů ve SCEAV od r. 2013

Více z této kategorie: Evangelizační centrum M.I.S.E.

Související články

Aktuálně za námi


Další fotogalerie

Zamyšlení

Pane, smiluj se

„Když uslyšel, že je to Ježíš Nazaretský, dal se do křiku: „Ježíši, Synu Davidův, smiluj se nade mnou!"“ Marek 10:47 V začátcích...

Číst celé zamyšlení
 alt=